Ako zabrániť opakujúcim sa kvasinkovým infekciám?

Väčšina z nás sa už aspoň raz stretla s vaginálnou mykózou (vaginálna kvasinková infekcia).
Viac ako polovica však rieši mykózu cca 2-krát ročne a niektoré ženy potrebujú cyklickú alebo dlhodobú liečbu. Ako sa nepridať k druhej skupine?
A je vôbec možné vyhnúť sa opakujúcim sa intímnym infekciám?

V tomto článku sa dozvieš:

     Dôvod opakujúcich sa infekcií
     Tipy ako zabrániť návratu
     Vplyv iných ochorení
     Vplyv antibiotík

POZOR: V prvom rade je nutné poznamenať, že pri vaginálnej infekcii je potrebná vhodná liečba. Ak ju nemávaš často, môžeš zájsť aj do najbližšej lekárne a nechať si poradiť (dôležitý je opis príznakov, vďaka čomu bude farmaceut vedieť, aký typ infekcie máš a aký liek potrebuješ). Ak ťa však trápia opakované infekcie, určite navštív gynekológa, ktorý vykoná potrebné vyšetrenia, príde na príčinu a nasadí vhodnú liečbu.

V tomto článku sa pozrieme na ostatné faktory, ktoré dokážeš ovplyvniť, aby sa takáto infekcia nevrátila. Hovoriť budeme o vaginálnej mykóze (kvasinkovej infekcii), keďže práve tá je najčastejšia.

Čo je dôvodom opakujúcich sa vaginálnych infekcií?

Opakovaná vaginálna mykóza trápi zhruba 5– 10 % žien a infekcie sa zvyknú objaviť 3 až 4-krát ročne.

Infekcie sa častejšie opakujú u žien, ktoré užívajú antibiotiká, glukokortiko steroidy alebo imunosupresívne lieky.

 Pravdepodobnosť návratu infekcie je tiež väčšia u tehotných žien či u žien počas menopauzy (kvôli hormonálnym zmenám). Nepriaznivo tiež vplývajú rizikové formy pohlavného styku a nesprávne hygienické alebo stravovacie návyky.

Tipy, ako zabrániť návratu vaginálnej infekcie

Vaginálnu mykózu je, samozrejme, najskôr potrebné liečiť. Okrem vhodnej liečby je nutné zmeniť aj svoje návyky(stravovacie, hygienické...).

Správna strava

To, čo jeme, ovplyvňuje zloženie vaginálneho mikrobiómu, ktorý chráni intímne oblasti pred inváziou patogénov. Prospešné je obmedzenie množstva sacharidov (cukrov), vysokospracovaných potravín a potravín bohatých na konzervačné látky.

Naopak, vhodné je zaradiť do jedálnička potraviny bohaté na vlákninu a tiež kvasené a mliečne fermentované výrobky (kefír, jogurt, bryndza a iné). Takáto strava udržuje správne množstvo prospešných baktérií kmeňa Lactobacillus a nízke pH vagíny, ktoré bráni premnoženiu kvasiniek.


Správna hygiena

Kvasinky rodu Candida, ktoré najčastejšie spôsobujú mykózu, žijú prirodzene v ústnej dutine, hrubom čreve alebo na pokožke.Kandidóza môže byť preto výsledkom prenosu kvasiniek do vagíny. Pozor si treba dať napríklad pri osobnej hygiene – utierať sa je vhodné v smere od vagíny ku konečníku (nie naopak).

Okrem toho sa kvasinky cítia dobre vo vlhkom prostredí (napr. nedostatočne často menené uteráky, umývacie špongie, spodná bielizeň). Ich množeniu napomáhajú aj kvapky moču, vaginálne sekréty, pot a fekálne častice. Preto je potrebná každodenná hygiena.  

Počas menštruácie je lepšie vykonávať hygienu dvakrát denne a počas hnačky po každej potrebe. Vždy je pritom dôležité utrieť pokožku dosucha.

S hygienou to však netreba preháňať. Časté umývanie, zvlhčovanie vagíny alebo používanie mydiel či parfumovaných hygienických potrieb narušuje rovnováhu vo vaginálnom prostredí. Opatrné by mali byť ženy aj pri používaní rôznych vaginálnych výplachov.


Intímny život

Vaginálna mykóza môže byť tiež výsledkom pohlavného styku s viacerými partnermi. Intímne gély a spermicídne prostriedky (chemická bariéra proti spermiám) sú takisto nepriaznivé pre bakteriálnu mikroflóru a pH vagíny. Vznik infekcie môže podnietiť aj používanie vibrátorov, pretože spôsobujú poškodenie epitelu (výstelky) vaginálnych stien.

DÔLEŽITÉ: Ak ti gynekológ potvrdil vaginálnu kvasinkovú infekciu, je potrebné preliečiť aj sexuálneho partnera / partnerku (u ktorého / ktorej môže byť ochorenie bezpríznakové). V opačnom prípade sa ti môže infekcia vrátiť.

Výber vhodnej spodnej bielizne

Na intímne zdravie má veľký vplyv aj správny výber spodnej bielizne. Najvhodnejšia je bielizeň z hodvábu alebo bavlny. Tieto materiály zaisťujú správnu cirkuláciu vzduchu a dobre odvádzajú vlhkosť, takže udržiavajú intímnu oblasť suchú.

Ideálne prostredie pre kvasinky naopak vytvoríš, ak siahneš po nepriedušnej a tesnej spodnej bielizni a nohaviciach z umelých materiálov. Rovnako dôležité pri prevencii opakujúcich sa kvasinkových infekcií je výmena oblečenia za suché a čisté po tréningu alebo po plávaní v bazéne.

Vplyv iných ochorení na opakujúce sa infekcie

Opakovaná vaginálna mykóza sa objavuje u žien so sklonom k alergiám, atopii, anémii, obezite, cukrovke a iným systémovým ochoreniam, poruchám vstrebávania alebo hormonálnym poruchám (napríklad v prípade hypotyreózy – zníženej tvorby hormónov štítnej žľazy alebo poruchy nadobličiek).

Zvýšená koncentrácia cukru (glukózy)v krvi pri neliečenej cukrovke zas uľahčuje množenie kvasiniek. Aj hormonálne zmeny (vrátane tých, ktoré sprevádzajú tehotenstvo alebo užívanie hormonálnej antikoncepcie), ovplyvňujú pH pošvy.

Ak sa ťa týka niektorý z vyššie spomínaných problémov, zameraj sa na dôsledné dodržiavanie liečby. Znížiš tak riziko vzniku opakovanej vaginálnej mykózy.

Vplyv majú aj antibiotiká

Liečba antibiotikami zanecháva stopy na prirodzenom vaginálnom mikrobióme (najmä ak ide o dlhodobé užívanie). Antibiotiká totiž ničia nielen patogénne mikróby, ale aj prospešné baktérie vrátane tých, ktoré prirodzene kolonizujú intímne oblasti.

Preto by sa každá liečba antibiotikami mala kombinovať s užívaním prípravkov s probiotickými mikroorganizmami. Probiotiká pomôžu kompenzovať nedostatky laktobacilov.

Pri opakujúcich sa infekciách ti môže lekár spolu s antibiotikami nasadiť preventívne aj protikvasinkovú (profylaktickú antifungálnu) liečbu.