Ako rozlíšiť
vaginálne infekcie

Ide o bakteriálnu, kvasinkovú alebo zmiešanú infekciu?

Medzi najčastejšie intímne infekcie patria tie, ktoré spôsobujú baktérie a kvasinky. Menej často (asi v tretine prípadov) sa môže stať, že ide o kombináciu oboch. Ako ich ale odlíšiť a prečo je to vôbec dôležité vedieť? To všetko ti vysvetlíme na najbližších riadkoch.

Ako a prečo vznikajú infekcie?

Na úvod trochu biológie. Pošva má svoje vlastné typické prostredie, ktoré sa nazýva vaginálny mikrobióm. Tvoria ho rôzne druhy mikroorganizmov a svoju osobitnú úlohu majú najmä laktobacily (prospešné baktérie rodu Lactobacillus).

Ich úlohou je premieňať glykogén (akúsi zásobáreň energie vo výstelke vagíny) na kyselinu mliečnu, peroxid vodíka a látky usmrcujúce baktérie (baktericídne látky).

Vďaka tomu sa v intímnej oblasti udržiava kyslé pH (3,5 – 4,5). To zabraňuje dominancii a rastu niektorých mikroorganizmova udržiava rovnováhu.

Narušená rovnováha
a bakteriálna infekcia

K intímnym infekciám dochádza najmä vtedy, ak sa rovnováha vo vaginálnom mikrobióme naruší. V takom prípade sa množstvo prospešných laktobacilov znižuje a naopak, zvyšuje sa množstvo zlých baktérií, ktoré spôsobujú bakteriálne infekcie (bakteriálna vaginóza).

Najjasnejším signálom prebiehajúcej infekcie je najmä vaginálny výtok. U zdravých žien je takýto sekrét priehľadný, mliečny alebo svetlobiely a nesprevádza ho žiaden výrazný zápach. Jeho množstvo a konzistencia závisí od hormonálnych zmien počas menštruačného cyklu.

Ak sa zmení konzistencia, farba, množstvo alebo zápach výtoku, môže to znamenať problém.

Ako rozoznať bakteriálnu infekciu?

Infekcia nemusí u každého prebiehať rovnako.
Najčastejšie ju však prezradia tieto symptómy.

Výtok šedobielej
farby

Textúra výtoku pripomína
puding a je homogénna

Typický „rybí“ zápach
(najmä po sexe a počas menštruácie)

Kvasinková infekcia

Ak sa vo vaginálnom mikrobióme rozmnožia kvasinky, hovoríme o kvasinkovej infekcii (hovorovo vaginálna mykóza).

Invazívne kvasinky (najčastejšie kvasinka Candida albicans) sa môžu prirodzene nachádzať vo vaginálnom prostredí. Určité druhy laktobacilov však produkujú také zlúčeniny, ktoré zabraňujú ich premnoženiu.

Ako rozoznať kvasinkovú infekciu?

Infekcia nemusí u každého prebiehať rovnako.
Najčastejšie ju však prezradia tieto symptómy.

Neutrálny až
sladkastý zápach

Začervenanie sliznice
a kože vonkajšieho genitálu

Hustý,
tvarohovitý výtok

Intenzívne svrbenie
a opuch vulvy

Výtok belavej, žltkastej
alebo žltozelenej  farby

Zmiešaná
vaginálna infekcia

Vyššie spomínané infekcie môžu prebiehať aj súčasne – vo vaginálnom mikrobióme sa teda premnožia nielen zlé baktérie, ale aj kvasinky.

Pri zmiešaných infekciách ide o kombináciu príznakov oboch druhov infekcií a vaginálny výtok môže mať rôznu farbu. Môžeš napríklad pociťovať výrazné začervenanie a opuch a výtok bude mať šedobielu farbu a „rybí” zápach.
Viac si o vaginálnom výtoku a o tom,
čo napovedá, môžete prečítať v tomto článku.

Vaginálna infekcia
bez príznakov

Niektoré ženy nepociťujú pri infekcii žiadne príznaky alebo sa objavia (a zhoršujú) až po čase. Bakteriálne infekcie prebiehajú bezpríznakovo asi u polovice žien.

Preto sa občas stáva, že sa o tomto zdravotnom probléme dozvieš až počas gynekologickej prehliadky.

10 - 20 %

žien má bezpríznakovú vaginálnu kvasinkovú infekciu

40 %

tehotných žien má bezpríznakovú vaginálnu kvasinkovú infekciu

Čo robiť v prípade
vaginálnej infekcie?

Neboj sa navštíviť lekáreň a opísať farmaceutovi / farmaceutke svoje príznaky. Na trhu existuje množstvo voľnopredajných prípravkov a liekov na vaginálne infekcie. Základ je len rozoznať, aký druh sa ťa týka a akú liečbu potrebuješ.

Ak by voľnopredajné produkty nezaberali, mala si svoju prvú infekciu alebo sa opakovali príliš často, poprípade si tehotná, tak neváhaj s návštevou gynekológa.
Lekár odoberie vzorku vaginálneho sekrétu a vloží ju pod mikroskop. Pôvodcu infekcie môžu odhaliť aj laboratórne testy. Pri diagnostike sa môže použiť aj meranie hodnoty pH. Zvýšené pH môže naznačovať bakteriálnu infekciu.

Správna diagnostika
a liečba sú dôležité

Všetky tri typy infekcií si vyžadujú riešenie. V opačnom prípade ťa bude infekcia nielen obmedzovať pri každodenný chaktivitách, ale ovplyvní aj tvoje zdravie.

Napríklad anaeróbne baktérie dokážu počas infekcie produkovať látky, ktoré sú schopné narúšať imunitnú funkciu pošvovej sliznice.

Potom, ako oslabia obranný mechanizmus vo vagíne, sa môžu baktérie začať šíriť aj do vyšších častí reprodukčného systému. Tam môžu spôsobiť vážny zápal a zvýšiť náchylnosť na pohlavné choroby

Neliečená vaginálna mykóza sa navyše môže rozširovať – okrem intímnej oblasti dokáže infikovať aj oblasť slabín a neustále sa opakovať. Mykóza je tiež schopná preniesť sa aj na iné časti a orgány tela. Najčastejšie spôsobuje infekciu v tráviacom systéme a v extrémnych prípadoch môže spôsobiť až neplodnosť.

Rada na záver

Pri infekcii v intímnej oblasti nikdy nečakaj. Nepodceňuj príznaky a nečakaj, že samé odznejú. Čím skôr ich začneš riešiť, tým skôr sa vrátiš späť do formy a navyše tak znížiš riziko vzniku opakujúcich sa infekcií.
Rada na záver preto znie: ak spozoruješ zmeny vo výtoku, navštív lekáreň alebo gynekológa a poraď sa s nimi.
Články

Tipy & rady

5 minút čítania

Ako zabrániť opakujúcim sa kvasinkovým infekciám?

Väčšina z nás sa už aspoň raz stretla s vaginálnou mykózou...

7 minút čítania

Vieš, ktoré všetky faktory vplývajú na vznik vaginálnej mykózy?

Vaginálna mykóza je veľmi častou intímnou infekciou...

5 minút čítania

Tehotenstvo a intímne infekcie: Aké sú ich príznaky a liečba?

S vaginálnymi infekciami sa v priebehu svojho života stretne väčšina z nás...

4 minúty čítania

Čo o zdraví ženy napovedá vaginálny výtok?

Vaginálny výtok nie je dvakrát najpríjemnejšou témou, o ktorej by si si chcela čítať...