Vieš, ktoré všetky faktory vplývajú na vznik vaginálnej mykózy?

Vaginálna mykóza je veľmi častou intímnou infekciou. Prejavuje sa nepohodlím v intímnej oblasti – svrbením, pálením, začervenaním a prítomný môže byť nezvyčajný vaginálny výtok. Prečítaj si, čo spôsobuje túto infekciu a ako jej vieš zabrániť.

V tomto článku sa dozvieš:

     Ako funguje tvoje telo
     Rizikové faktory
     Správna a nesprávna hygiena
     Vplyv stravy
     Prenos sexom

MALA BY SI VEDIEŤ:
Infekcie v intímnej oblasti môžu spôsobiť baktérie, kvasinky alebo ide o kombináciu oboch. Viac sme o druhoch infekcií (a ich príznakoch) písali na tejto podstránke.

Dnes sa pozrieme na tú najrozšírenejšiu – vaginálnu kvasinkovú infekciu (inak povedané aj mykózu).

Ak ťa trápia opakované infekcie, si tu správne. Na najbližších riadkoch zistíš, čo sú hlavné rizikové faktory, o ktorých si možno ani netušila a teraz sa im budeš vedieť vyhnúť.

Zisti, ako funguje tvoje telo a prečo sa môžu kvasinky premnožiť

Ako sme už spomenuli, vaginálnu mykózu spôsobujú kvasinky –  najčastejšie tie z rodu Candida. Kvasinky však nie sú nepriateľ. Vedela si, že sa prirodzene nachádzajú v epiteli (výstelke) pošvy?

Vaginálny mikrobióm tvorí okrem spomenutých kvasiniek veľké množstvo ďalších mikróbov, ktoré sú navzájom poprepájané. Ak sa niektorý zo vzťahov naruší, môže dôjsť k nerovnováhe (dysbióze) medzi jednotlivými druhmi a následnej infekcii.

Kľúčovú rolu v tomto systéme zohrávajú baktérie z rodu Lactobacillus, známe tiež ako laktobacily. Tie premieňaním glukózy na kyselinu mliečnu a peroxid vodíka udržiavajú kyslú reakciu pH (približne 4,5). V takomto prostredí je rast kvasiniek prakticky nemožný.

Dôležitú úlohu zohrávajú aj imunitné bunky. Pri narušení rovnováhy a imunity môžu kvasinky oveľa viac napádať výstelku pošvy a vzniká infekcia – vaginálna mykóza.

Rizikové faktory vzniku vaginálnej mykózy

Hormón estrogén

Kyslé pH v pošve súvisí tiež s hladinou hormónu estrogén. Hladina estrogénu ale nie je počas života ženy stabilná (zvyšuje sa počas menštruačného cyklu). Väčšie množstvo estrogénu následne zvyšuje pH v pošve. Navyše, silné prekrvenie v genitálnej oblasti a zásaditá menštruačná krv uľahčujú rast kvasiniek.

Tehotenstvo

K výrazným hormonálnym zmenám dochádza aj v období tehotenstva. Aj v tomto čase sa znižuje kyslosť pošvového prostredia a výraznejšie prekrvené orgány reprodukčného systému súviac nasýtené glykogénom – cukrom, ktorým sa kvasinky živia.

Viac si o vaginálnych infekciách v tehotenstve (a ich liečbe) prečítaš v tomto článku.

Menopauza

Počas menopauzy nastáva u ženy po reprodukčnom období pokles estrogénu, čím sa opäť narúša pH. Okrem toho sa stenčuje aj výstelka pošvy. Stáva sa suchšou a náchylnejšou na rôzne poranenia, čo napomáha vzniku infekcie.  

Systémové rizikové faktory

Okrem rizík, ktoré sa odohrávajú priamo v pošve, môžu riziko vaginálnej mykózy zvyšovať aj tzv. systémové riziká. Môže ísť o:

·     hormonálne poruchy

·     poruchy imunity

·     liečbu antibiotikami

·     užívanie hormonálnej antikoncepcie

·     zákroky a operácie v oblasti vagíny

·     rizikové sexuálne správanie

·     nedostatok železa

·     nedostatok vitamínov skupiny B

·     nádorové ochorenia (rakovina)

Do tejto skupiny rizikových faktorov sa radí aj neliečená cukrovka (diabetes mellitus). Kvasinky rodu Candidasa objavujú u 77 % ľudí s cukrovkou a kvasinkové infekcie sú u nich asi 10-krát častejšie. Spôsobuje to vyššia hladina cukru v krvi, ktorá je, ako sme spomenuli, živnou pôdou pre kvasinky. 

Vaginálna mykóza je veľmi častá aj pri / po užívaní antibiotík. Tie ničia nielen zlé baktérie, ale aj tie dobré z rodu Lactobacillus. Odporúča sa preto užívať spolu s antibiotikami aj vhodné probiotiká, ktoré môžu tieto kmene doplniť a udržať rovnováhu vaginálneho mikrobiómu.

Okrem toho by sa mala každá liečba antibiotikami dobre zvážiť a predpísať by ju mal iba lekár. Okrem nerovnováhy v mikrobióme celého tela sa pri nesprávnom užívaní zvyšuje tzv. bakteriálna rezistencia. Niektoré z baktérií začínajú byť pre nadmerné alebo nesprávne užívanie antibiotík úplne rezistentné (sú odolné voči liečbe).

Správna a nesprávna hygiena intímnej oblasti

Rovnováhu v pošve sa môže narušiť aj zanedbávanie každodennej hygieny či opakované nosenie spodnej bielizne.

Ideálne je siahnuť po prípravkoch a mydlách určených špeciálne pre intímnu oblasť, ktoré majú zásadité pH. Obyčajné mydlá totiž ničia laktobacily.

Rovnako nepriaznivo na tieto prospešné baktérie pôsobí aj parfumovaná kozmetika a parfumované hygienické potreby – toaletný papier, vložky alebo tampóny.

S hygienou to však nepreháňaj

Rozvoj vaginálnej mykózy môže uľahčovať tiež nadmerná hygiena a zvlhčovanie rôznymi lubrikačnými prípravkami. Pri hygiene je dôležité používať čisté špongie a uteráky a pokožku treba vždy utrieť úplne dosucha. Pri umývaní (ale aj na toalete) sa odporúča postupovať smerom od vagíny ku konečníku, nie naopak.

Voda a vlhké prostredie

Kvasinky milujú vlhké a teplé prostredie – nadmerná vlhkosť tak prispieva k ich množeniu. Vyhni sa preto dlhému noseniu vlhkých plaviek, ale tiež noseniu syntetického a tesného oblečenia, pod ktorým nemôže pokožka dýchať.

Vplyv stravy na vaginálny mikrobióm

Stav mikrobiómu v intímnej oblasti výrazne ovplyvňuje aj strava. Už vyššie sme spomenuli najmä cukor, ktorým sa kvasinky živia. Nadmerná konzumácia potravín bohatých na cukor, ale aj ovocia a sladkostí je najčastejším stravovacím rizikom vznikuvaginálnej mykózy.

Vhodná nie je ani častá konzumácia mastných a vysoko spracovaných výrobkov vrátane tvrdých a plesňových syrov.

Prenos sexom

Ďalším možným spôsobom, akým sa môže rozvinúť vaginálna mykóza, je sexuálny kontakt s nositeľom kvasinky z rodu Candida. Takýto človek sa nazýva prenášač a o svojej infekcii nemusí ani tušiť, pretože mykóza môže prebiehať aj úplne bezpríznakovo.

Ďalšie miesta, na ktorých číhajú kvasinky

Kvasinky zostávajú tiež na rôznych povrchoch, najmä na uterákoch, mydlách, toaletách alebo vaniach a sprchách. Nepoužívaj preto hygienické pomôcky, ktoré mohol použiť aj niekto iný a obzvlášť opatrná buď aj na verejných toaletách. Ideálne je, ak je natakýchto miestach poruke dezinfekcia.

Veľmi obľúbeným rajónom kvasiniek sú tiež bazény, sauny a vírivky. Oplatí sa na to myslieť včase dovoleniek a pobytoch pri vode a mori. Ako sme už spomenuli, kvasinky milujú vlhkosť, takže pozor na dlhý pobyt vo vode či dlhé nosenie mokrých plaviek.

Určite stojí za to preventívne siahnuť po probiotikách a nosiť pri sebe tzv. antimykotický voľnopredajný liek (liek na liečbu vaginálnej mykózy). S výberom ti poradia v lekárni.

Ak spozoruješ niektoré z príznakov vaginálnej mykózy, neváhaj a rieš to. Predídeš zhoršeniu a budeš si opäť môcť užívať svoju pohodu.